Pumpernickel neoriginál :)

irenaw - fotkairenaw, 7. marca 2012
Pumpernickel neoriginál :)
Foto: irenaw

Pravý pumpernickel je ražný chlieb pôvodom z Nemecka. Tradične sa piekol v hranatých formách pri nízkej teplote veľmi dlho. Tým sa dosiahla delikátna sladkastá Zobraziť celý popisPravý pumpernickel je ražný chlieb pôvodom z Nemecka. Tradične sa piekol v hranatých formách pri nízkej teplote veľmi dlho. Tým sa dosiahla delikátna sladkastá chuť a veľmi tmavá farba. Ale časy sa menia, ľuďom stále chutí podobný chlieb, ale trošku si upravili postup. Najčastejšie sa tomuto "zmodernizovanému" receptu hovorí American style pumpernickel bread. Ja ho mám najradšej pokrájaný na malé trojuholníčky s nejakým dobrým syrom alebo s avokádovo-hráškovým pyré a čerstvo drveným korením :-)

20
porcií
200 minút
príprava
60 minút
na 200 °C

Suroviny

400 g
400 g
100 g
1,5 čl
3 PL
3 PL
1 PL tmavý
1-2 PL
1 PL
350-400 ml vlažná




Postup

  1. 1

    Všetko dáme do misy. Melasy aspoň jednu poriadnu kopcovitú lyžicu. Aj kakaa. Dobre premiešame aspoň 10 minút. Cesto bude mokré a lepkavé. Ak ho budeme piecť v pekárni dáme do formy bez miesiacich hákov a necháme vo vypnutej pekárni kvasiť cca 3-4 hodiny na dvojnásobok. Na povrchu sa objavia bublinky. Spustíme program pečenie. Pri tomto množstve stačí na upečenie hodina, ktorú trvá program. Necháme na mriežke vychladnúť. Ak budeme piecť v rúre, vymastíme chlebíkovú formu, vložíme cesto, zakryjeme fóliou a necháme vykvasiť. Pečieme vo vyhriatej rúre na 200°C. Asi po 45 minútach skúsime špáradlom.

  2. 2

    Postup som nefotila, ak chcete mať predstavu, ako to s cestom vyzerá, pozrite pri mojom pšenično-ražnom chlebe, je to navlas rovnaké. Kvások mám z 200 g ražnej múky a 200 g vody. Aj ten mám v receptoch. A postupov na kvások je tu niekoľko rôznych, stačí si vybrať ten, čo vám najviac vyhovuje. Na českých fórach som sa dočítala, že si ľudia chodia čerstvý kvások kúpiť priamo do pekárne v okolí svojho bydliska. Vyskúšajte, možno to nie je nič neobvyklé ani u nás, určite záleží aj od lokality. V mojom okolí to nešlo, kontaktovala som štyri pekárne, žiadna kvások nepredáva. Dodatočne im za to ďakujem, aspoň som sa to skôr naučila :-))).

  3. 3

    Prečo ražný chlieb nechce fungovať s droždím? Pri kysnutí lepok a plyn tvorený kvasinkami vytvárajú akoby 3D sieť. Vďaka tomu je pečivo vzdušné a dobre sa prepečie. Ražné zrno obsahuje enzým amylázu, ktorý túto 3D sieť rozrušuje. Čisto ražný chlieb pečený s droždím je hutný a mazľavý, lebo sa nemohol dobre prepiecť. Možno ste na to prišli v praxi, tak ako ja :-). V chlebovom kvásku sú okrem kvasiniek aj mliečne baktérie. Tieto činnosť amylázy tlmia. Tak môže byť aj ražný chlieb vzdušný a nie mazľavý.

Diskusia k receptu

bejgi
fúha @Irenaw , chlebík z pekárničky máš krásny,neviem si predstaviť jeho chuť pri týchto ingredienciách, normálne mi povedz čo s tou chuťou tam spravý to holandské kakao v nemecko-americkom chlebíku :) vždy tu vytasíš nejaké gastro týpky a ja sa čudujem :))) takže nič iné mi nezostáva drahá, len ho vyskúšať a poštekliť chuťovky :)
irenaw
:-D ani som si neuvedomila, že je z toho medzinárodný mišmaš. radšej to zmením na kakaový prášok :-D. kakao spraví farbu, melasa tiež a k tomu trochu korenisto-perníčkovo-nasladlú chuť, to podľa toho, koľko pridáš. sú aj recepty, kde ja melasy a kakaa podstatne viac. treba zo začiatku opatrne, nie každému melasa chutí a nie so všetkým sa tento chlieb hodí. ak si ešte taký nejedla, pozri v obchode a ochutnaj :)
medovnicek
keď vidím nejaký nepoznaný chlebík, hneď viem, že Irenka vypekala, ako vždy sa ti vydaril na jednotku
violetacamorova
Krásny chlebík takýto veľmi veľmi čierny ražný najviac ľúbim, ale nejedla som ho hádam 25 rokov. Vtedy som si na školení v českej republike kúpila peceň ražného chleba na víkend a nevedela som sa ho dojesť, a dodnes snívam o tejto trochu kyslastej chuti chlebíka. Na tvoj si netrúfam, lebo neviem robiť kvások, ale pre istotu si ho ukladám do mojej KK.



SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia